شما اینجا هستید

اخبار باغملک » کمیته ی پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا تشکيل شد.

کمیته ی پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا تشکيل شد.

اولین جلسه درون بخشی مرکز بهداشت شهرستان باغملک در قالب پیک بیماری التور

به گزارش خبرنگار ما :
کمیته ی پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا با حضور کارشناسان واحد‌های تابعه در محل دفتر ریاست مرکز بهداشت این شهرستان برگزار شد.

محمد افکارده گفت:

هدف از برگزاري اين کميته کاهش ابتلاء و مرگ ومیر ناشی از بیماریهای منتقله از آب وغذا, کاهش هزینه های کنترل ناشی از آن, افزایش توانایی در شبکه هاي بهداشتي و درماني, افزایش هماهنگی و بهبود کشف، ثبت وگزارش دهی طغیان بیماری , ارتقاء آموزش های عمومی در مورد راههای پیشگیری از بيماري, افزایش هماهنگی های درون بخشی در جهت کنترل طغیان بيماري هاست.

وی ادامه داد:

پیک بیماری التور در دو فصل بهار و پاییز اتفاق می افتد. به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی در این دو فصل، باکتری ویبریوکلرآ در محیط تکثیر شده و بیماری وبا را ایجاد می کند و فرد مبتلا به این بیماری دچار احساس پری و غرغر شکم، اسهال آبکی شبیه به آب برنج بدبو با دفعات اجابت مزاج زیاد، دل درد و دل پیچه، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی،گرفتگی عضلات پشت ساق پا و عطش فراوان می شود.

وی شایع‌ترین راه انتقال بیماری وبا را از طریق آب، سبزی و میوه آلوده بیان کرد و افزود :

آب آشامیدنی غیربهداشتی، آلودگی غذای پخته شده پس از تهیه و انتقال آلودگی از طریق دست به غذای تهیه شده از دیگر راه‌های انتقال این بیماری هستند.

افکارده افزود :

شستشوی دست با آب و صابون پیش از صرف غذا و پس از اجابت مزاج، خودداری از خرید هرگونه مواد غذایی و خوراکی از دست فروشان، سالم سازی سبزی و میوه، استفاده از شیر و فرآورده‌های لبنی پاستوریزه، استفاده از آب سالم در شستشو و پخت مواد غذایی، نوشیدن آب مطمئن در مسافرت‌، دقت در تهیه بهداشتی سالادهای فصل در ساندویچی‌ها و رستوران ها، دور نگه داشتن مواد غذایی از دسترس حشرات، جوندگان و…، نصب توری مناسب برای در و پنجره‌ها، خودداری از ریختن زباله در جوی ها، رودخانه‌ها، معابر و اماکن عمومی و کوتاه و تمیز کردن ناخن‌ها جزو راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

ایشان در ‌پایان تاکید داشت :

امکانات نمونه برداری رایگان برای بیماری و توسط مرکز بهداشت در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت دایر است که بیماران در کمترین زمان تحت درمان در این مراکز قرار بگیرند.

جلسه کمیته پیشگیری و کنترل با ارائه راهکارهای مناسب در خصوص راههای پیشگیری ازبیماريهاي منتقله از اب و غذا بود.


خبرنگار : مدینه اسدی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر باغملک | آخرین اخبار و مطالب شهرستان باغملک، اخبار خوزستان، ایران و جهان